Yunus Emre Sempozyumu

Eyüpsultan Belediyesi’nin UNESCO işbirliğiyle düzenlediği Yunus Emre’nin vefatının 700’ncü yılında ‘Bizim Yunus Sempozyumu’ yapıldı.

Eyüpsultan Belediyesi’nin UNESCO işbirliğiyle düzenlediği Yunus Emre’nin vefatının 700’ncü yılında ‘Bizim Yunus Sempozyumu’ yapıldı. Açılışta konuşan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken “Dünyada açlar ve toklar, aşıyı bulanlar, savaşanlara silah gönderenler dünyadaki ayrışmaların hepsinin ortak noktasında, Yunus’tan yoksun toplumların bugün dünyada nelere yol açtığını görebiliyoruz” dedi.

Yunus’un ‘Gelin Tanış Olalım’ mısraıyla Eyüpsultan Diyanet Sitesi Konferans Salonu’nda yapılan sempozyumun açılışında konuşan  Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken şunları söyledi:

“Eser bırakırsak bizi de anarlar, Güzel şeyler bırakırsak bizi de anlarlar. O yüzden Yunus Emre işinin ve sözünün merkezine insanı koymuştur, insan sevgisini koymuştur. Bugün çok ihtiyacımız olan bir konu aslında, dünyada açlar ve toklar, aşıyı bulanlar, savaşanlara silah gönderenler dünyadaki ayrışmaların hepsinin ortak noktasında, Yunus’tan yoksun toplumların bugün dünyada nelere yol açtığını görebiliyoruz. Özellikle dün imzalanan iklim anlaşması yıllardır Amerika’nın imzalamadığı ama bugün küresel krize dönüşen iklim meselesi de yine bizim dünyayı bir daha hiç kimse kullanmayacak gibi kullanma hastalığından vazgeçmemiz gerektiğini Yunus’a bakarak anlamamız mümkün gözüküyor.”

 

Avatar

Editör

En güzel haberleri oluşturur, düzenler ve siteye ekleyip, siz değerli okurlara sunarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir