Sabırsız Dua

Radyo Sinema ve Televizyon mezunu ama kültür sanat ve edebiyatın da içinde olan Muhammed Fatih Dur ‘Sabırsız Dua’ isimli şiir kitabıyla okuyucularının karşısına çıktı. Çıra…

Radyo Sinema ve Televizyon mezunu ama kültür sanat ve edebiyatın da içinde olan Muhammed Fatih Dur ‘Sabırsız Dua’ isimli şiir kitabıyla okuyucularının karşısına çıktı.

Çıra Kültür’den yayınlanan kitabın tasarımı da kendisi ve arkadaşlarına ait olan ‘Sabırsız Dua’ şimdiden çok sevildi. İlk kitaba göre güçlü ve güzel dizelere sahip olan kitap ustalardan geçer not aldı.

Hepimizin duaları sabırsızdır aslında. Hemen olsun isteriz. Hemen gelsin. Duamız bitmeden neredeyse isteklerimizin olmasını bekleriz. İnsanoğlunun yaratılışında var bu durum.

Sabırsız Dua kitabı Gazeteci Yazar Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Dur’un oğlu Muhammed Fatih’e ait. Ahmet Dur oğlu için şunları söylüyor: “Lise yıllarından beri yazdığını biliyordum ama kitap olacak kadar şiirlerinin sayısının çoğaldığını bilmiyordum açıkçası. Kitabın çıkma aşamalarında şiirleri okudum hem gururlandım hem duygulandım. Yıllardır Edebiyat ve kültür Sanat Camiasının içindeyim. Onun için şiirlere de şair dostlarıma da yakınım. Şiirleri okuyunca karşımda oğlumu değil de usta bir şairi görür gibi oldum.”

Usta Şairlerin ‘Sonsuz Dua’ kitabı için yaptıkları değerlendirmeler aşağıdaki gibi geldi:

Sevgili Fatih sabır durmasını bilmektir. Durmayı adet haline getirmek değil. Sürekli durmak durağanlığı doğurur. Durulacak yerde durmak ise bir disiplini, Şairin sabırsızlığı şiire çıkıyorsa bu onun zindeliğine sebeptir. Şayet bu sabırsız lik bir boşluğa açılıyorsa bu aceleciliğin kimseye sunacağı bir şey yok demektir. Sabrın sonu şiir ise sabırsızlığın da başı şiirdir. Şiirsel Mukavemet temenni ediyorum”

Hüseyin Akın

“Sabırsız Dua” bir ilk kitaba göre yer yer dikkat çekecek dizelere sahip”Bakmam sana, gözlerim değişir”. “Hangi kuş getirmez sesini?” gibi dizeler buna örnek olarak verilebilirAra ara anlatının öne çıktığı ve daha çok ben dilinin hâkim olduğu şiirler biraz daha işçilikle gelecek vadediyor. Sosyal konu- lar da elbette şiirlerde alıyor yeriniŞairin, toplumuna yabancı kalması söz konusu olamaz kuşkusuzÖyle de olmuşUzun bir yola çıkılmaya niyet edilmişYolu açık olsun.

Sıddık Ertaş

 

Yola çıkmış genç bir şairle karşı karşıyayız”Belki de” şiiri ile başlayıp “Yanlış Soruya Cevap şiiriyle biten “Sabırsız Dua” daki şiirlerin damla damla içinize doğru aktığını, içinizde bir yerleri yaktığını anlıyorsunuz: “Yanıyor ciğerim, yanımda canım” dizesi bunu ispatlar gibi gelip yanı başınızda bitiveriyor. Muhammed AlilerinCahit Zarifoğluların, Putinlerin, Gülse Birsellerin, Beyazların sokaklarında gezinip durduğu bu şiirleri okuyup bitirdiğinizde şunu söyleyeceğinize eminim: Kes(me) sesini Fatih, konuşmaya devam…

Adem Turan

 

Yaşanmışlıklar. Bazen bir fotoğraf karesinde.. Bazen de bir dizede. Muhammed Fatih Dur şiirinin izleği bunlara işaret ediyor. Yolu açık, ömrü bereketli, şiiri hayatı kadar coşkulu olsun diyorum.

İrfan Çalışan

 

Muhammed Fatih Dur yanımızda büyüdü Eskader’in ve birçok kültür sanat kuruluşunun sohbetlerine, etkinliklerine katıldı. Fotoğraflar çekti, notlar düştü. Edepli duruşuyla, gayretiyle, munis tavırlarıyla hep dikkatimizi çekerdiMeğer dipten akan nehirler gibi iç kıpırtılarını ve şiirimsi salınışlarını hep gizlermiş. Duygulu, cezbeli ve hasretli bir deruni dünyası varmış. Şiirlerini okudukça onu daha çok sevdim; üslubunu, duygusunu ve anlam dünyasının zenginliğini gördüm. Dallarını tatlı esintilere salmış yanı başımızdaki ağaca şiir kuşlarının inip kalkmasını şimdi umutla ve mutlulukla izliyorum. Muhammed Fatih Dur kardeşim, Sanat ve edebiyat yolculuğuna hoş geldin.

Şerif Aydemir

 

Çağımızın dünyevileştiği, gençlerin maddi haz peşinde koştuğu bir dönemde Muhammed Fatih Dur kardeşimiz şiirin yollarına düşmüş ve ne güzel duygular derlemiş. Başarılar dileriz.

Bestami Yazgan

Avatar

Editör

En güzel haberleri oluşturur, düzenler ve siteye ekleyip, siz değerli okurlara sunarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir