Memleketimin Hava’ları

Hukukçu yazar Serpil Altay Çınar’in ilk kitabı Memleketimin Hava’ları raflardaki yerini aldı. Kadın hikayelerinden oluşan ‘Memleketimin Hava’ları dikkat çekecek bir eser.

 

Hukukçu yazar Serpil Altay Çınar’in ilk kitabı Memleketimin Hava’ları raflardaki yerini aldı. Kadın hikayelerinden oluşan ‘Memleketimin Hava’ları dikkat çekecek bir eser.

Uzun yıllar çalışma hayatından emekli olup kenara çekilmek yerine yıllarca aklında olan ve yazarlığa gönül vermiş olmanın derin içselliği ile kalemini konuşturanlardan

Altay Çınar kadın hikayelerinden oluşan özel bir roman kaleme aldı. Atalardan gelen bağlarının vermiş olduğu güçle kendi yolculuğunda yazmak artık en büyük tutkusu. 2022 yılının sonlarına  raflardaki yerini alan ve 2023 yılına hediye edilen Memleketimin Hava’ları romanı okurlarını bekliyor.

Yazar Altay yazarlık serüvenini şöyle anlatıyor: “Her çocuk gibi bana da sorarlardı, “büyüyünce ne olacaksın” diye, “yazar olacağım” derdim . Dediğimi yapmakta biraz gecikmekle birlikte emekli olur olmaz bu yolda yürümeye başladım. Tömer’ in, Doçent Koray Sönmez yönetimindeki yaratıcı yazarlık kursuna giderek en büyük hayalimi gerçekleştirmeye yani roman yazmaya başladım. Romanımı yaklaşık iki yılda tamamladım. Bu süreçte etki altında kalmamak adına çok sevmeme rağmen hiç kitap okumadım. Yazmak konusunda da hiç kimsenin görüşünü ve yardımını almadım zira eser iyisiyle kötüsüyle tamamen bana ait olmalıydı.” Yazar sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Elbette konu hiç yaşamadığım bir bölge, yaşamadığım bir dönem, yaşamadığım duygular olunca yazmak hiç de kolay olmadı. Kullandığım her bir kelimede “acaba o yıllarda bu kelime kullanılıyor muydu” diye düşünmek, eşyaları, gelenekleri, deyimleri, tarihsel süreci dikkatle yazıya aktarmak gerekiyordu. Ama ömrüm boyunca annemle yaptığımız sohbetlerin gönlümü ne kadar doldurduğunu yazmak sürecinde fark ettim. Yöresel gelenekler ile ilgili annemden bol bol görüş aldım, zaten romanım hakkında konuştuğum tek insan da annemdi. Neticede yazdığım annemin bana yıllar yıllar boyu bir masal gibi anlattığı memleketimin kadınlarının hikayeleriydi. Yazmaktan daha zorunun yazılanı bir kitap olarak okuyucuya ulaştırmak olduğunu romanımı bitirdiğimde fark ettim.

Uzun süreçte romanımın kahramanları bana benim içimden öyle çok seslendiler ki artık karşı koyamadan sizlere biran evvel ulaşmak istedim. Sonuçta okur severlerin eline geçmesini çok istediğim bu romanım umarım sizi benimle satırlarda buluşturacak. Umarım çok okuyanı olur, umarım okuyanların gönlüne dokunmuş olurum.”

Yazar Serpil Altay Çınar 1966 yılının Ağustosunda Kayseri Sümerbank Bez Fabrikasının memur lojmanlarında dünyaya gelen ve üç çocuklu bir memur ailesinin en küçük çocuğudur. Aslen de Kayseri’nin İncesu ilçesinden.

Sekiz yaşından beri Ankara’da ve aynı mahallede yaşamını sürdüren yazar Serpil Altay Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Mesleğini uzun yıllar banka avukatı olarak icra eden Serpi Altay Çınar şimdi emekli bir yazar, evli ve iki çocuk annesi.

Avatar

Editör

En güzel haberleri oluşturur, düzenler ve siteye ekleyip, siz değerli okurlara sunarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir