Arşivler İyi Şartlarda Saklanmalı

Fotoğraf Sanatçısı Erdal Yazıcı: “Fotoğraf bir milletin belleği ve belgesidir. Tanınmış isimler şanslı. Onların arşivine sahip çıkılıyor. Ya diğerleri? Burada bu konuda iş insanlarına da büyük görev düşüyor. Onlar da sahip çıkmalı. İyi şartlarda saklanmalı arşivler. Arşivler araştırmacılara, öğrencilere akademisyenlere ücretsiz olarak açılmalıdır. Arşiv saklandığı iyi korunduğu kadar ilgilisine faydalı da olmalıdır.”

HER KUBBEDE İKİ ADET SECCADEM VAR

Kubbelerden çektiği fotoğraflarla alanında uzmanlaştı. Çamlıca Camii karesi hatıra pul olarak basıldı. Çanakkale Köprüsü fotoğrafı madalyaya basıldığı gibi hem de yeni çıkacak yerli pasaportlara basılacak. Prestij kitapları var. Yeni projeler var. “Kurs açmayı düşünüyor musunuz?” soruma “Zamanım yok ki” diye cevap veren o denli işini seven fotoğraf sanatçısı arkadaşım ağabeyim Cemil Şahin ile güzel bir günde dolu dolu samimi içten bir röportaj gerçekleştirdik.

Bâbıâli’de Bir Ney Ustası

Bâbıâli… Bir semt olmanın ötesinde bir muhit, yaşayış biçimi hatta bütünüyle hayatın ta kendisi. Sadece gazeteciler değil, birçok sanat erbabının da tırmandığı yokuşun bir üstadından söz edeceğiz. Yıllarca Ankara Caddesi’nde sanatı için çırpınan bir usta.
Rıfat Varol. O bir Neyzen ve ney ustası..