İlk kartvizit ve Tahir Kutsi Makal

İnsan, hayatının ilklerini unutamıyor. Nereden aklıma geldiyse, İlk kartvizitimi düşündüm. Henüz fakültede idim. Rahmet istedi; Allah gani gani rahmet ve merhamet etsin, değeri anlaşılmamış mütefekkirlerimizden Tahir Kutsi Makal, TARLA isimli kültür sanat dergisi çıkarıyordu. Bildiniz mi? Hatırladınız mı büyük üstadı? Cevabınız hayırsa kendisini biraz araştırın. Ardından bir Fatiha okuyun. Olur da bir yerlerde kitabını bulursanız, içercesine okuyun.
Konumuza dönelim. Tarla dergisine folklorik yazılar yazıyorum. O da lütfedip yayınlıyordu. Bir gün ev telefonum çaldı. O vakitler cep telefonuna çok uzağız.
“Büroya uğra. Adına kartvizit yaptırdım” dedi. Adını duymuştum. Bazılarının cüzdanından çıkarıp başkalarına verdiğini görmüştüm. Benim de mi kartvizitim olacaktı?
Yazar mısınız? Eee ne yapalım, denmediği günlerdi. Bir solukta gittim. Beyazıt Beyazsaray çarşısındaki bürodan iki deste kartviziti aldım. Çekinerek baktım. Beyaz zemin üzerine ismim, onun altında ismimden büyük puntolarda “Yazar” yazıyor. Herkes bana bakıyor sandım. Kartta yazan yazıları her bir kelimesini tekrar tekrar okudum. Defalarca baktım. Utandım. Fakülteye koştum. Arkadaşlarıma gösterdim. Ben övgü dolu sözler umarken, onlar çok güldüler. Benimle alay eden bile oldu. Tahir abiye rahmet olsun, o kartvizit sayesinde evimizin yanındaki Kızılay dispanseri yarı fiyatına hizmet verdi.
Tahir Kutsi Makal gibi değerleri sağ iken kıymetini bilemedik bari ardından birer Fatiha yollayalım.
Teşekkür ederim.

İrfan Söyler

İrfan Söyler

Bu alana biyografinizi ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir