Esenler ve ‘Müzik İstanbul’

Esenler Belediyesi şehir çalışmalarının yanı sıra kültürel çalışmalarda da kendini kanıtladı.  Müzik araştırmacısı müzisyen Tamburi Hakan Dedeler’in ‘Müzik İstanbul’ kitabı Esenler’in çok ötesinde tüm kapsayan bir çalışma.

Esenler ve ‘Müzik İstanbul’

Esenler Belediyesi şehir çalışmalarının yanı sıra kültürel çalışmalarda da kendini kanıtladı.  Müzik araştırmacısı müzisyen Tamburi Hakan Dedeler’in ‘Müzik İstanbul’ kitabı Esenler’in çok ötesinde tüm kapsayan bir çalışma. İstanbul ve müzik ilişkisini inceleyen doyurucu bir eser. Şimdiden bu çalışma için bir kültür mirası diyebiliriz. Çalışma, İstanbul türkülerinin ‘İstanbullu’ olup olmadığından kadın bestecilerin görünürlüğüne kadar müzik alanında birçok konu ele alınıyor.

Başarılı tambur sanatçısı Hakkan Dedeler’in hazırladığı kitap 996 sayfalık dev bir külliyat aslında. İstanbul ve müzik denince hemen hemen tüm soruların cevaplarına ulaşabiliyorsun. İstanbul’un müzik tarihinden, teorisine, insan-müzik-enstrüman ilişkisine kadar çeşitli yazıların toplamı. Yazma eser konusunda Türkiye’nin sayılı uzmanlarından Celal Volkan Kaya’nın Türkçeye çevirdiği üç mecmuanın yer aldığı “İstanbul’un Bilinmeyen Türküleri” isimli makalede, dönemin güfte ve şiirlerinden şehre ait müzikler inceleniyor.

İstanbul’a ait olduğu bilinen türküler konusunda da kitapta geniş yer ayıran Hakan Dedeler aynı zamanda bir İstanbul sevdalısı. Elinden düşürmediği tambur da İstanbul’a ait bir enstürman.

Bu güzel eser için emeği geçen herkese ve Hakan Dedeler’e Esenler Kültür Müdürlüğü’ne, Belediye Başkan Yardımcılarına, değerli başkan Tevfik Göksu’ya yürekten teşekkür ediyoruz.

Avatar

Editör

En güzel haberleri oluşturur, düzenler ve siteye ekleyip, siz değerli okurlara sunarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir