Esenler Film Günleri Bu yıl Çok Kapsamlı

Esenler Belediyesi’nin bu yıl 11-15 Kasım tarihleri arasında üçüncüsünü düzenleyeceği ‘Esenler Film Günleri’nin tanıtımını yaptı. Etkinlik dün başladı.

Esenler Belediyesi’nin bu yıl 11-15 Kasım tarihleri arasında üçüncüsünü düzenleyeceği ‘Esenler Film Günleri’nin tanıtımını yaptı. Etkinlik dün başladı.

Esenler Belediye Başkanı Başkanı Tevfik Göksu: “Bu sene Esenler Belediyesi, kültür bütçesini yüzde 658 artırdı. Şu anda kültürde tam kapasite devam ediyoruz. Teması ‘çocuk’ olan Film Günleri de bu çalışmalardan biridir” derken kültür sanat çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirtmiş oldu.

Film Günleri danışmanı Suat Köçer: Program için uzun zamandır çalıştıklarını ifade ederken “Sadece beyaz perdedeki çocukları seyretmek değil bu meseleyi konuşmak, tartışmak da gerekliydi. Bu nedenle ‘Türk Sinemasında ‘çocuk’ temalı bir panelimiz olacak. Hem Yeşilçam’daki çocuk algısını hem yeni Türkiye’nin çocuk algısını beyaz perdede konuşacağız.” İfadelerini kullandı.

‘Çocuk’ temasının işleneceği film günlerinde Türkiye’den ve dünyadan önemli yönetmenlerin imzasını taşıyan filmler gösterilecek. Açılış törenine Oscar ve Altın Ayı ödüllü filmlerin yönetmeni de Jim Sheridan katılacak.  Jim Sheridan, 14 Kasım Pazartesi günü saat 19.00’da Atlas 1948 Sineması’nda masterclass verecek. Ayrıca yönetmenin 3 dalda Oscar Ödülleri’ne aday olduğu ve toplam 16 ödül kazandığı “In America” filminin özel gösterimi, 12 Kasım Cumartesi günü Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde yapılacak.

Etkinlikte Burçak Evren’in özel arşivinden hazırlanan “Türk Sinemasında Çocuk” başlıklı bir sergi de açılacak.

  1. Esenler Film Günlerinin tanıtımında bir de müjde verildi. Belediye Başkanı Tevfik Göksu ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek Esenlerimize kısa film türüne destekte bulunmak amacıyla da bu yıl Kısa film ve belgesel salonunu kazandırdıklarını söyledi.

Esenler Belediyesi bünyesinde okurla buluşan dijital kültür sanat gazetesi Litros Sanat’ın 3. Esenler Film Günleri’ne özel sayısı da sinemaseverlerle buluşacak.

TRT Sinema Müdürü Faruk Güven ve yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, 3. Esenler Film Günleri kapsamında gerçekleşecek Kısa Film Yapım Desteği’ne başvuran ve finalist olmaya hak kazanan proje sahipleriyle filmlerin yapım süreçlerine destek amaçlı atölye çalışmaları düzenleyecek.

Açılış töreninde Suzan Kardeş konser verdi. Kapanış töreninde ise Sedat Anar’ın düzenleyeceği “Film Müzikleri” konseri sanatseverlerle bir araya gelecek.

Avatar

Editör

En güzel haberleri oluşturur, düzenler ve siteye ekleyip, siz değerli okurlara sunarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir