Anadolunun Renkleri

İlhami Atalay ve öğrencileri sezon boyunca hazırladıkları bir birinden değerli eserleriyle İstanbul’da sanatseverlerin karşısına çıktılar.

İlhami Atalay ve öğrencileri sezon boyunca hazırladıkları bir birinden değerli eserleriyle İstanbul’da sanatseverlerin karşısına çıktılar.

İstanbul’un önemli tarihi yerlerinden olan İstanbul Tasarım Merkezinde yürütülen resim kursu öğrencileri yaptıkları güzel eserlerini sergilemenin heyecanını yaşadılar.

Birlik Vakfının ev sahipliğinde gerçekleşen Anadolu’nun Renkleri sergisi 36 sanatçıya ait 50’den fazla tablo, desen, objelerin yer aldığı özel seçki ile Birlik Vakfında ilgilisinin karşısına çıktı.

Ressam İlhami Atalay’ın öncülüğünde kurulan  “Yeni Dinamizm” hareketi çatısı altında toplanan ekip, misyonlarını medeniyetimizin inanç ve tarih,  değer ve estetik anlayışını sanat ile ifade etmek olarak belirtiyor. Birlik anlayışı ile sanat dünyasına yeni ses veren bu ekip; köklü medeniyetimizin kültür ve sanat anlayışını kendi ödeğer ve medeniyet  tasavvuru ile yeniden ortaya çıkartmak olarak belirtiyor.

Bu şuurla Anadolu’nun Renkleri adını verdikleri sergide hocaları İlhami Atalay’ın “halk sanatı” olarak da nitelendirdiği ve Türk resim sanatına kazandırdığı  “yama yama tekniği” ile oluşturulan eserler ilgi çekti.

Sergide Anadolu kadının renkli yaşantısını, kıyafetteki desen ve armoniyi orijinal desenlerle yansıtan “Anadolu Kadınları” serisinden, farklı uygulama ve malzeme çeşitliliği ile oluşturulan renk çalışmalarına; seyirciye tabiattaki uyanışı hatırlatan ve hissettiren zikir serisinden genç sanatçıların özgün çalışmalarına değin eserler yer alıyor. Ziyaretçiler bu vesile ile kendi değer ve kültürlerinden ilhamla oluşturulmuş Anadolu Renklerini izleme fırsatı yakaladı.

 

Genç sanatçılara destek olmak isteyenler için, satış da yapılıyor.

Sergi 12 Ağustas’a kadar açık kalacak.

Avatar

Editör

En güzel haberleri oluşturur, düzenler ve siteye ekleyip, siz değerli okurlara sunarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir