Ahmet Yakuboğlu’nun emaneti korunmalı

Merhum Ressam Ahmet Kakupoğlu’nun sanat değeri yüksek ‘Kütahya’nın sembol eserlerinden Çinili Cami’ye yıkım kararı çıktı. Sanat eseri konumundaki caminin durumu korkutuyor.

 

Merhum Ressam Ahmet Kakupoğlu’nun sanat değeri yüksek ‘Kütahya’nın sembol eserlerinden Çinili Cami’ye yıkım kararı çıktı.

Akşam Gazetesi’nin kültür sanat yazarı Bedir Acar’ın öncülüğünde başlattığı yazı ve haber çalışmalarıyla kamuoyuna duyurduğu merhum ressam Ahmet Yakupoğlu’nun Kütahya’da inşa ettiği, sanat değeri yüksek, Çinili Cami yıkılma tehlikesi yaşıyor. Bu durum tedirginlik oluşturdu.

‘Temel kayması’ nedeniyle yıkım kararı verildiği belirtilse de sanat değeri yüksek olan Çinili Camii’nin günümüz inşaat teknolojisi ile kurtarılması gerekir.

Geçmişte, çeşitli üniversitelerin bilim kurullarının ‘güçlendirme yapılabilir’ raporuna rağmen caminin yıkılacak olması sanat dünyasında üzüntüye neden oldu.

Konunun gündeme gelmesi üzerine Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu açıklama yaptı.

Açıklamanın son bölümünde küçük bir umut ışığı bırakılmış ve özetle şöyle deniyor: “Herkesin bilgi ve bilim üretip ortaya koyacağı çözümü uygulayacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

Yani ez cümle yüksek kamu oyu baskısı oluşması durumunda camiyi kurtarmak için tüm şartların zorlanacağı ifade ediliyor. Öyleyse kamu oyu baskısına devam.

Avatar

Editör

En güzel haberleri oluşturur, düzenler ve siteye ekleyip, siz değerli okurlara sunarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir